Dům z modrého listí

Titul v originále: House of Blue Leaves

Autor: John Guare
Žánr: černá komedie
Překladatel: Jiří Josek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 6

John Guare (USA)

DŮM Z MODRÉHO LISTÍ (HOUSE OF BLUE LEAVES)

z angličtiny přeložil Jiří Josek

4 m, 6 ž

černá komedie

Černá komedie, která měla premiéru v roce 1966 a kterou už v roce 1987 přeložil do češtiny Jiří Josek, zažije v dubnu 2011 svůj druhý broadwayský revival. V hlavní roli Artieho se ve Walter Kerr Theater v režii Davida Cromera představí Ben Stiller.

Artie Shaughnessy sice pracuje jako ošetřovatel v ZOO, jeho snem ovšem je stát se úspěšným skladatelem písní, nejlépe v Hollywoodu. Co mu však jeho milenka a rádoby herečka Zeida Flingusová nikdy neřekne – a co se mu snaží říct marně jeho zákonitá manželka, schizofrenní Šugi, je, že ve skutečnosti je skladatelem mizerným. Když 4.října 1965 navštíví New York papež, uvěří Artie v zázraky a na Zeidino naléhání chce zavolat svému starému spolužákovi Billovi Einhornovi, dnes slavnému filmovému režisérovi, a pokusit se ho přimět, aby ho zaměstnal jako skladatele písní pro svůj film. Než ho Einhorn navštíví, objeví se ovšem v jeho bytě v Queensu také Artieho syn Ronnie, který dostal právě opušťák a který se touží rovněž zapsat do dějin. Z Fort Dixu, kde slouží, si s sebou přivezl munici, s níž hodlá Jeho Svatost zlikvidovat přímo na stadionu Yankees. Ani on neuspěje, jeho bomba se namísto toho stane osudnou Einhornově partnerce, hluché herečce Korině a dvěma zbloudilým jeptiškám. Korinino místo po Einhornově boku promptně zaujme Zeida, Artie zůstává sám s bláznivě rodícími zvířaty, šílenou Šugi a zklamanými nadějemi. Den spěje k tragickému vyvrcholení.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz