Dům zlomených srdcí

Titul v originále: The Heartbreak House

Autor: George Bernard Shaw
Žánr: drama
Překladatel: Jaroslav Kořán
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 4

George Bernard Shaw (Velká Británie)

DŮM ZLOMENÝCH SRDCÍ (HEARTBREAK HOUSE)

z angličtiny přeložil Jaroslav Kořán

6 m, 4 ž

Hořká společenská komedie anglického dramatika irského původu Georga Bernarda Shawa, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1925. Odráží se v ní Shawovy skeptické názory na historii a celé lidstvo vzniklé pod dojmem První světové války.

Podtitul hry Fantazie po ruském způsobu na anglické téma je odvozena od toho, že jde o shawovský protějšek k Plodům vzdělanosti Lva Nikolajeviče Tolstého a k Višňovému sadu Antona Pavloviče Čechova. Jde však také o moderní protějšek k Shakesperaovu Králi Learovi.

Dům zlomených srdcí není jen venkovská vila learovsky pomateného, ale i zmoudřelého osmaosmdesátiletého námořního kapitána Shotovera. Tento hřbitov předválečných nadějí představuje Evropu plnou jednak kořistnických, jednak životně zemdlených a bezcílných lidí, milujících i nenávidících bez naděje a síly. Světlou výjimku tvoří nejmladší hrdina Helena Dunnová, zosobňující Angjako Shakesperaova Kordélie mládí v jeho omylech, ale i v ryzosti a dychtivosti. Helena postupně odhazuje jak počáteční falešný romantismus, tak i pozdější egoistický racionalismus a přijímá životní moudrost stařičkého kapitána, že nejdůležitější je umění řídit loď - loď života.

V symbolickém závěru hry dopadají nedaleko domu letecké bomby a zabíjejí dva největší padouchy hry - finančího magnáta a drzého lupiče. Válka je tak chápána jako očista zkorumpovaného světa, která umožní rozmetat společnost velkých i malých kořistníků i zbytečných lidí a prorazit nové cesty na širé moře života.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz