Dva z nás

Titul v originále: The Two Of Us

Žánr: aktovka
Překladatel: Petr Zelenka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Michael FRAYN
DVA Z NÁS (The Two of Us)
Tři jednoaktovky pro dva herce vybral a přeložil Petr Zelenka.
Vždy 1 muž a 1 žena.

Trojice komorních her je věnována "tajemství" života v páru. Nový Don Quijote představuje počátek vztahu mladé úspěšné ženy a mladičkého idealisty. Něžnost, kterou v sobě probudí je však velice křehká a láska dvou tak citlivých bytostí v sobě nese i zárodky možného konce - v této chvíli však autor své hrdiny opouští.

Pan Noha je dialogem dvou manželů středního věku, připravujících se na pohovor, který má podstoupit manželka v rámci manželovy žádosti o přijetí k významné firmě. Imaginární "kádrovák" se však stane vítaným posluchačem, jemuž žena vysvětluje tragédii svého manželství s tyranským egocentrikem.

Číňani jsou napovrch situační fraškou z rodu Fraynovy proslulé komedie Bez roucha. Obraz pravidelného večírku v bytě manželského páru se komplikuje tím, že se na něj nedopatřením dostaví i dva rozvádějící se manželé - žena přitom se svým novým partnerem. Hostitelé se pokoušejí oběma přítomnost druhého zatajit, což samozřejmě přináší řadu bláznivých situací. Prázdnotu takových středostavovských společenských událostí pak symbolizuje fakt, že další dva pozvaní hosté žádné nesrovnalosti nepostřehnou, a také to, že všechny role odehrají opět pouze dva herci. Při povrchnosti podobných kontaktů zůstávají lidé jeden pro druhého stejně zaměnitelní jako neznámí Číňani.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz