Dvacet tisíc stránek

Titul v originále: Zwanzigtausend Seiten

Žánr: hra
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 5

Lukas Bärfuss (Švýcarsko)

20.000 STRAN (ZWANZIGTAUSEND SEITEN)

z němčiny přeložila Magdalena Štulcová

variabilní obsazení

Tony je neambiciózní a nenápadný flákač, snílek a příležitostný pracovník, čímž trochu leze na nervy své přítelkyni Lise. Jednoho dne vleze ze zvědavosti do stavební jámy a stane se mu nehoda – na hlavu mu spadne krabice, v níž jsou všechny svazky dvacetitisícstránkového lexikonu.

Když po tomto maléru přijde Tony opět k sobě, změní se pro něj celý život – úraz paradoxně zapříčinil, že Tony disponuje nesmírně širokými, ale zdánlivě nevyužitelnými znalostmi. Slovo od slova se mu do hlavy vryl celý obsah lexikonu: např. historická rozprava o roli Švýcarska v druhé světové válce. A Tonyho odysea začíná.

Zatímco okolí ho začne považovat za blázna a strčí ho do blázince, lidé změní názor poté, co se odhalí jeho dar a nadání, totiž fenomenální paměť. Padne do oka uměleckému agentovi a ten s ním uspořádá show, kde je Tony prezentován jako zázrak paměti. Tony se účastní talentové show a začnou se o něj zajímat i vědci. Začíná se ale trápit tím, co má v hlavě. Znepokojuje ho osud židovského uprchlíka Oskara, který byl po útěku do Švýcarska opět vrácen do Třetí říše. A nemůže se zbavit věčných otázek, proč ti, kteří vydělávali na válečných časech, zůstali nepotrestáni a v klidu. Ale co má člověk dělat, když ho nikdo neposlouchá? Dokonce i vydavatel lexikonu se smířil s dějinami a samotný utečenec Oskar, jenž přežil Osvětim, žije raději současností a nechce otevírat staré rány. Tony chce zpět svůj dřívější život, nesnese již tu záplavu otázek a faktů. Kruh se uzavře a Tony končí tak, jak začal: v laboratoři má být simulován pád těžkého předmětu na jeho hlavu. Za úplně stejných podmínek jako tenkrát ve výkopu, ale již s jiným, současným obsahem: s učebnicemi čínštiny, knihami o kulinářském umění a dějinách filmu. Z Tonyho se má stát žádaný člověk, který je in.

Hra vznikla na zakázku curyšského Schauspielhaus, kde měla premiéru v únoru 2012. U nás hru poprvé uvedlo divadlo DISK (scéna DAMU) v dubnu 2013.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz