Fuk!

Titul v originále: Cloaca

Autor: Petr Zelenka, Maria Goos
Žánr: adaptace
Překladatel: Tereza Šimůnková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 1

Maria Goos(ová) (Nizozemí)

FUK! (CLOACA)

4 m, 1 ž

přeložila Tereza Šumůnková

úprava Petr Zelenka

černá komedie

Cloaca je pozdrav a název party čtyř mužů Pietera, Joepa, Toma a Maartena, kterou utvořili v mládí. Dnes jsou z nich čtyřicátníci, které spojuje spousta společných vzpomínek a zážitků (mj. spolu tancovali jihoamerický tanec ska, moderní v 80. letech), ale jejich současné vztahy se omezují na příležitostný jogging a občasné návštěvy. Děj se odehrává během několika dnů v Pieterově prostorném bytě.

Pieter pracuje v ekonomickém oddělení odboru kultury na městském úřadě, kde si po léta mohl místo obligátního dárku k narozeninám vybírat obrazy ze skladu odložených uměleckých děl. Jeden z malířů, které vlastní mezitím získal uznání a jeho obrazy milionovou hodnotu a obec chce od Pietera obrazy zpátky. Pieter se tomu vehementně brání, vždyť se jednalo o dar, o jeho osobní výběr z tehdy nechtěných děl. Navíc tři obrazy již z existenčních důvodů v uplynulých letech prodal. Splatit je by pro něj znamenalo závratné celoživotní zadlužení. Pieterův kamarád, společensky úspěšný Joep očekává každým dnem jmenování ministrem - spekuluje na post ministra zahraničních věcí - nabízí Pieterovi pomoc. Chce přinutit jeho šéfa, aby podepsal, že se jednalo o dar. Joep právě prožívá hlubokou manželskou krizi, opustil v afektu ženu a čtyři děti a usadil se přechodně u Pietera. Tom, profesí právník nabízí Pieterovi, že ho bude rád v eventuální soudní při zastupovat. Tom zároveň doufá, že se mu tím podaří navrátit se do běžného života. Uplynulé tři měsíce strávil v blázinci, kde se léčil ze závislosti na kokainu a z psychických poruch s tím spojených. Maarten je divadelní režisér, věnuje se experimentálnímu divadlu a je na sebe pyšný, že v životě nemusel dělat umělecké kompromisy. Nyní má pár dnů před premiérou nového kusu, v němž hraje i Joepova osmnáctiletá dcera Laura. Jak se později ukáže, je Laura jediná žena, s níž je Maarten schopen sexu.

Kamarádi přichystají Joepovi k narozeninám překvapení. Zatančí mu v převleku taneční sestavu ska a zaplatí mu prostitutku. Joep je nadšen, když ale objeví u prostitutky jizvu po císařském řezu, vyvolá to u něj bolestivou vzpomínku na první porod jeho ženy a místo pohlavního styku dochází k emocionálnímu výlevu. Situace eskaluje. Tom se vrací ke šňupání kokainu, Joep je definitivně odmítnut svou ženou, ke svému zklamání je jmenován ministrem kultury, ze strachu o svou pověst odpírá Pieterovi slíbenou pomoc a odchází si hledat byt. Maarten propadá po premiéře depresím a pochybnostem, zda letitá kritika nesmyslnosti jeho práce ze strany kamarádů není oprávněná. Pieter si připadá zrazen a páchá sebevraždu.

Hra je výborně napsaná, napínavá, přesně vypointované dialogy vykreslující v několika větách charakter postav a jejich vývoj.

Česká premiéra adaptace Petra Zelenky proběhla 13.1.2012 v Jihočeském divadle Č.Budějovice, poté byla inscenace v prosinci 2015 přenesena do Divadla pod Palmovkou.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz