Hard Problem

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

Tom Stoppard (Velká Británie)

OBTÍŽNÝ PROBLÉM (THE HARD PROBLÉM)

přeložila Jitka Sloupová

4 m, 4 ž, 1 dívka

Hrdinkou nejnovější hry zlínského rodáka Toma Stopparda (nedávno znovu označeného za největšího žijícího světového dramatika) je mladá psycholožka Hilary, která se právě uchází o práci v prestižním neurovědeckém ústavu, financovaném filantropem Jerrym Krollem, majitelem úspěšných hedgeových fondů. Ke svému překvapení je do Krollova institutu jako doktorandka opravdu přijata – její zaujetí pro „obtížný problém“ vztahu vědomí a mozkové hmoty totiž zapůsobí na šéfa neuropsychologického oddělení Lea Reinharta. Hilary je přitom vedena i vlastní motivací, jako dospívající dívka otěhotněla a musela dát k adopci novorozenou dceru. Existence vyšší moci (Boha?) je pro ni jedinou nadějí, že se někdy dozví o jejím osudu. Znovu se s ní setkáváme po pěti letech jako s úspěšnou vědeckou pracovnicí, experimentující v oblasti psychologických a biologických základů mravnosti. O kořenech altruismu a egoismu se často pře i s občasným partnerem, svým bývalým profesorem a dnes kolegou Spikem, jehož oblíbenou hrou je známé „Vězňovo dilema“. Nakonec musí jeho obdobu řešit ve skutečném životě, když se rozhodne krýt prohřešek své mladé kolegyně proti vědecké cti a raději z Krollova institutu sama odchází, aby se věnovala čisté filozofii. Řetěz náhod, které vyvolává svými životními volbami, pak nakonec vede k „zázraku“, jako by Bůh její tajné modlitby vyslyšel. Hilary se setká se svou dcerou v prostředí, které by nečekala.

Světová premiéra v Dorfmanově divadle, scéně londýnského National Theatre, se v režii Nicholase Hytnera konala 28. ledna 2015. U nás ji v Divadle v Celetné poprvé uvedlo formou scénické skici Divadlo NaHraně v dubnu 2016.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz