Hraj, noha, a ty, druhá, tancuj!

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 10 ženy 4

L´ubomír Feldek (Slovensko)

HRAJ, NOHA, A TY, DRUHÁ, TANCUJ!

10 m, 4 ž

komedie / adaptace

Parafráze komedie chorvatskeho spisovatele Marina Držića (1508–1567) Dundo Maroje. V této předloze otec Dundo Maroje přijíždí hledat syna a svoje peníze do Říma. Když zjistí, že peníze skončili u kurtizány, nacpe do tří pytlů smetí, předá je kurtizáně jakožto vzácné zboží a získá tak zpět sovje peníze.

Parafráze L´. Feldeka využívá množství písní a je situována do současného Říma, kde vystupují dnešní Slováci, původní zápletka se třemi pytli smetí je nahrazena příběhem otce, který vyfoukne synovi milenku. Hra tak dostává novou dějovou trajektorii, ale i novou filozofii vyjádřitelnou heslem „ „když stáří, tak bláznivé“. Avšak nadčasové téma zlodějů a okradených zůstává stejné.

Hra měla premiéru na zámeckém nádvoří zvolenského zámku v červnu 1999 a zůstala pak s velkým úspěchem na repertoáru zvolenského divadla.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz