Jak vyloupit banku

Titul v originále: Das Geld liegt auf der Bank

Žánr: komedie
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 2

Curth Flatow (Německo)
JAK VYLOUPIT BANKU (DAS GELD LIEGT AUF DER BANK)
Z němčiny přeložil Josef Balvín
7 m, 2 ž

Řemeslo Gustava Kühneho je vykrádání trezorů ze zlatem - zvládá ho s oddaností a akribií. Když jednou v noci kráčí se svými dvěma nezletilými syny z „práce" a komisař mu nasadí pouta, slíbí, že v příštích čtyřiceti letech bude provozovat své zámečnické řemeslo pouze legálně. Tolik předehra.
Dohra je následující - otci Kühnemu je osmdesát, jeho synům se daří, jeden je gymnazijní ředitel, druhý úspěšný nakladatel. K jejich poděšení se „odvážný Gustav" rozhodne nadělit si k narozeninám pěkný dárek - „malinkou pěknou banku". Napravení a spořádaní synové si rvou vlasy - nakladatel nakonec dostane nápad, jak všem učinit zadost, aby koza zůstala celá i v rámci zákonů. Hra tak dospěje ke svému překvapivému happyendu.
Bouřlivý a dynamický příběh a vykradači trezorů Gustavu Kühnem, který po čtyřiceti letech vzorného chování vyráží se svými syny do akce, byl v Německu nesčetněkrát inscenován, a i když od premiéry uběhla již řada let (v říjnu 1968 v Berliner Hebbel -Theater), hra neztratila díky neotřelému tématu a dynamickému ději na přitažlivosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz