Joel Brand, historie jednoho obchodu

Titul v originále: Joel Brand, Die Geschichte eines Geschäft

Autor: Heinar Kipphardt
Žánr: hra
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 16 ženy 2

Heinar Kipphardt (Německo)

JOEL BRAND, HISTORIE JEDNOHO OBCHODU (JOEL BRAND, DIE GESCHICHTE EINES GESCHÄFTS)

z němčiny přeložil Josef Balvín

16 m, 2 ž

hra podle skutečné události

Píše se duben 1944 a nacistům se ve válce přestává dařit. Chybí jim pracovní síly, důležité suroviny i vojenská technika. Pomalu se musí připravit na možnost, že budou nuceni se spojenci uzavřít mír. A právě proto se rozhodnou provést výhodný obchod – vymění milion převážně maďarských Židů za 10 000 nákladních aut či jiný vojensky důležitý materiál, který by použili na východní frontě. Tím by posílili své vojenské pozice, získali lepší postavení pro vyjednávání se západními velmocemi a postavili je proti Rusku.

Jednání v Budapešti se na Himmlerův příkaz ujmou předáci SS Kurt Becher a Adolf Eichmann, který má v případě neúspěchu jednání zorganizovat rychlou likvidaci maďarských Židů. Za prostředníka jednání se židovskými organizacemi a západními velmocemi si vyberou Joela Branda, maďarsko-německého sionistu a předního funkcionáře maďarské židovské záchranné organizace Waada, který je ovšem v širším kontextu spíš bezvýznamnou figurkou. Brand se vyjednávání ujímá s obrovským zápalem, snaží se o záchranu maďarských Židů za každou cenu, aniž by byl schopen zvážit širší důsledky obchodu. Ten je pro spojence v okamžiku vylodění v Normandii z vojenských i morálních důvodů pochopitelně naprosto nepřijatelný. Branda, jakéhosi novodobého Dona Quijota, tak čeká anglické zajetí v Egyptě a maďarské Židy pochody smrti.

Jako prameny pro sepsání tohoto dramatu autor využil četné historické dokumenty týkající se tohoto vyjednávání, postavy Joela Branda či Adolfa Eichmanna. Navzdory pozdějším výtkám vylíčil Branda jako velkého hrdinu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz