Kukaččí hnízdo (Přelet nad kukaččím hnízdem)

Titul v originále: One Flew over the Cuckoo´s Nest

Autor: Ken Kesey, Dale Wasserman
Žánr: drama
Překladatel: Jaroslav Kořán
Jazyk: čeština
Postavy: muži 12 ženy 4

Dale Wasserman (USA)

KUKAČČÍ HNÍZDO (ONE FLEW OVER THE CUCKOO´S NEST)

přeložil Jaroslav Kořán

12 m, 4 ž

Když v roce 1962 publikoval Ken Kesey (1935-2001), kultovní postava americké literatury 60. let, spojující generaci beatníků a hippies, román Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cockoo´s Nest), netušil, že se záhy stane celosvětovým bestsellerem. Halucinogeny, s nimiž Kesey přišel do styku jako dobrovolník při vládním experimentu s drogami a jako ošetřovatel na klinice, mu umožnily vcítit se do rozpoložení pacientů psychiatrické léčebny, kteří tvoří hlavní postavy jeho románu. Úspěch byl takový, že již za rok vznikla – později neméně slavná – dramatizace, která se stále vrací na světová jeviště. Jejím autorem je Dale Wasserman (1917), rovněž autor libreta k populárnímu muzikálu Muž z kraje La Mancha.
    Premiéra Přeletu nad kukaččím hnízdem se konala v listopadu 1963 v Cort Theatre v New Yorku. I když tenkrát nedopadla příliš slavně (v roli McMurphyho se po dvaceti letech vrátil na divadelní jeviště Kirk Douglas), po Wassermanově následné úpravě textu odstartovala svou pouť po jevištích celého světa v roce 1969, po triumfální premiéře v San Franciscu. V roce 2001 při svém návratu na Broadway, získala okamžitě Tony Award za Best Play Revival a ceny Newyorské kritiky. Úspěch námětu do třetice zpečetil Miloš Forman, který v roce 1975 Keseyho dílo zfilmoval s nezapomenutelným Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Děj je zasazen do mikrosvěta psychiatrické kliniky, kde až do příchodu rebela McMurphyho pacienty podivnými metodami ovládá Vrchní sestra Ratchedová. Na klinice, dobrovolném vězení, z něhož vlastně není úniku, se rozehrává strhující příběh o zneužití moci, manipulaci s vědomím lidí, o strachu a touze člověka vzdorovat nátlaku, o léčení vlastních komplexů týráním slabších...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz