Leopoldstadt

Titul v originále: Leopoldstadt

Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 13 ženy 10

Vídeň roku 1899, 1924, 1938 a 1955. Rozvětvená židovská rodina se schází v jednom z domů uprostřed Leopoldstadtu, převážně židovské čtvrti Vídně. Na pozadí osobních příběhů sledujeme v jednotlivých historických výsecích dějinné zvraty dvacátého století – konec éry vídeňské smetánky, první a druhou světovou válku i období poválečné. Hra v zásadě nesleduje ucelenou dějovou linii postav, mnohem více pracuje se zobrazením soudobých poměrů. Dějová linie je velmi přetržitá, životní příběhy jsou zredukovány na sadu základních znaků, což jim ale neubírá na závažnosti. Autor navíc nepřivádí na scénu rodinu nijak výjimečnou – jen středostavovské obyvatele Vídně, vzdělané a s prosperující rodinnou firmou.

Sir Tom Stoppard se pro svou novou hru nechal inspirovat svými životními osudy, hra však autobiografická není. Do textu však autor zakomponoval řadu známých vídeňských motivů – např. terapii u Sigmunda Freuda či obraz Gustava Klimta. Premiéra proběhla v lednu 2020 ve Wyndham’s Theatre na West Endu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz