Lidumil

Titul v originále:

Autor: H.M. Enzensberger
Žánr: komedie
Překladatel: Josef Balvín
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 5

Hans Magnus Enzensberger (Německo)

LIDUMIL (DER MENSCHENFREUND)

z němčiny přeložil Josef Balvín

8 m, 5 ž

komedie

Denis Diderot, oblíbená postava H. M. Enzensbergera, není v této hře ani přinejmenším ztvárněn tak, jak by si ho běžný člověk představoval. Není to žádný vážný osvícený filozof, ale poťouchlý taškář se spoustou neřestí. Zamotané komické situace, vtipné postavy a dialogy dělají z této hry výbornou komedii.

Madam de Chepy pořádá na svém venkovském sídle nedaleko Paříže několikrát do roka divadelní představení, která obvykle bývají velkým společenským skandálem. Za 3 dny se má konat další premiéra, madam ovšem stále ještě nemá hru, kterou by mohla uvést. Proto na své sídlo pozve svého přítele Denise Diderota. Tomu se ale do psaní hry moc nechce, protože má už tak spoustu práce – musí pracovat na své Encyclopedié a kromě toho má dost starostí s řešením problémů cizích lidí, kteří se na něj, jakožto na známého lidumila, obracejí. Madam de Chepy se ale nedá odmítnout, a tak Diderot zůstává na jejím sídle a předstírá, že na hře pracuje.

Jakmile se rozkřikne, kde Diderot pobývá, přijíždí za ním zástup lidí, kteří potřebují jeho pomoc – vdova Bertrandová se marně snaží nechat přepsat svou penzi na syna, spekulant Desbrosses potřebuje uniknout vězení a dostat se z finanční krize, mladý Crancey by rád přiměl madam de Vertillac, přítelkyni madam de Chepy a Diderotovu bývalou milenku, aby mu dala souhlas k sňatku s její dcerou, a v neposlední řadě spisovatel Surmont, který by chtěl konečně uspět s nějakou svou hrou. Diderot se všem snaží pomoct, ovšem za cenu velkých lží a lstí, při jejichž osnování se královsky baví, které se ale nakonec obrátí proti němu. Aniž by pro madam de Chepy napsal onu kýženou hru, podaří se mu v jejím domě zinscenovat opravdovou komedii. Uprostřed povyku, který způsobil, Diderot nepozorovaně odjíždí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz