Malaga

Titul v originále: Malaga

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Lukas Bärfuss (Švýcarsko)

MALAGA

2 m, 1 ž

Vera a Michael jsou krátce před rozchodem, což nerní zrovna ideální situace bavit se o tom, kdo bude hlídat jejich sedmiletou dceru Rebeku přes víkend. Aupairka je nemocná, na řadě má být sice Michael, ale ten musí do Innsbrucku na kongres – má tam prezentovat svůj nový vynález, umělé vnitřní ucho. Do svého patentu investoval za posledních patnáct let celé své jmění a kongres je poslední šance, jak vynález zpeněžit.

Michaelova ješitnost však dostává ránu, Vera chce letěl na víkend do Malagy, a to se svým milencem Paulem. Proto ho neuklidní, když Vera navrhne jako náhradu za nemocnou chůvu devatenáctiletého Alexe, syna známého a začínajícího studenta filmové vědy v New Yorku. Navíc má Alex onen víkend, kdy má hlídat Rebeku, točit film. Argumentuje tedy zvrhlým chováním mladých lidí, že jsou předurčení ke perverzním zločinům, jenom ne ke hlídání dětí. Vera ale zůstává neochvějná – jde ji jednak o princip, že si něco prosadila, jednak o jasné stanovisko, že je nezávislá.

Nakonec se manželé domluví na tom, že Michael bude mít s Alexem malý vstupní pohovor, aby ho lépe poznal. Vera Alexe na tento rozhovor připraví, a tak na vrch má mladý Alex, nikoliv Michael – ten musí na konci rozhovoru Alexe prosit a nabídnout mu velkou částku peněz, aby Rebeku hlídal. Alex souhlasí a Vera a Michael stráví své víkendy, jak naplánováno.

V tomto okamžiku dochází k překvapivému dějovému i téměř žánrovému zlomu. Když se totiž oba rodiče vrátí, Rebeka nikde. Najdou ji těžce zraněnou v kómatu v nemocnici. Navíc se objevuje Alex a fanaticky si stěžuje, že ho nechtějí za Rebekou pustit – musí s ní natočit ještě poslední scénu jejich společného filmu... Zmateně a bez sebe vysvětluje okolnosti úrazu – byla Rebeka popálena při tanci u svíček?

Zajímavá hra s překvapivými dějinnými zvraty je omezena dějovým limitem středa odpoledne – pondělí půlnoc (jsou to i názvy jednotlivých obrazů). Začíná jako ironická komedie, avšak stane se z ní ve finále tragédie. Autor v ní vypráví příběh o vině, zodpovědnosti a nevyzpytatelném osudu – Bärfuss hru napsal na zakázku Schauspielhaus Zürich, kde byla uvedena v květnu 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz