Milovnice

Titul v originále: Liebhaberinnen

Žánr: hra
Překladatel: Jitka Jílková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 3

Elfriede Jelinek (Rakousko)
MILOVNICE (LIEBHABERINNEN)

přeložila Jitka Jílková

4 m, 5 m (premiérové obsazení, jinak variabilní)

„brutální román pro ženy“


Scénická verze autorčina slavného románu z roku 1975, který je ovšem koncipován podobně jako její stěžejní dramatická monologická díla. Kniha je milostným románem, který boří mýty o idylickém životě rakouského venkova a který se velmi skepticky vyjadřuje o rodinných poměrech své doby. Pod perem autorky se pojmy jako budoucnost, láska a vztahy jakoby bortí.

Hlavními postavami příběhu jsou Brigita a Paula, které se snaží dostat své partnery před oltář. Láska je podána jen jako kalkul, protože obě hrdinky uvažují v partnerských vztazích spíše obchodně. Brigita je více praktická a než citům přikládá větší váhu „pračce a mytí nádobí“, Paula je mnohem naivnější snaží se získat přízeň krásného Ericha, přestože hodně pije a zajímají ho jen auta. Brigita chce muže vlastnit, Paula zase chce muže proto, aby ho mohla mít ráda. Autorka popisuje, jak obě ženy využívají svého „podbřišku“ k získání vytyčeného cíle.

Česká premiéra dramatizace tohoto jízlivého díla proběhla v pražském Studiu Alta v podání recitačně dramatického souboru BodyVoiceBand v květnu 2017 v režii Jaroslavy Šiktancové.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz