Mimořádné události

Titul v originále: Fewer Emergencies

Žánr: drama
Překladatel: Julek Neumann
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Martin Crimp (Velká Británie)

FEWER EMERGENCIES (SITUACE SE UKLIDŇUJE)

2 m, 1 ž

Fewer Emergencies (možno přeložit jako Méně poplašných zvěstí nebo Situace se uklidňuje) nahlíží na dnešní nervozitu a depresivní prostředí originálním způsobem. Skládá se ze tří oddělených scén, hrají tři anonymní postavy (1,2,3) - čas a místo je nespecifikované - které diskutují o různých scénářích životních situací. Jednotlivé části jsou nazvány Úplně modré nebe (Whole Blue Sky), Tváří ke zdi (Face to the Wall) a Méně poplašných zvěstí (Fewer Emergencies).

Ve třetím dílu se objevuje příběh o rodině rozzářených, šťastných lidí, kteří se izolují od vnějších nepokojů. Neustále se vzájemně přesvědčují, že „věci se postupně zlepšují", nicméně jejich svět je přesto brutálně otřesen tím, co se venku děje. Příběh - dá-li se to tak nazvat - je možno chápat různými způsoby: jako bodový scénář pro film, konverzaci mezi přáteli nebo jako improvizované scénky pro herce. Příběhy se proměňují pod tlakem strachu a násilí. Během jedné konverzace o masakru školáků se vyprávění proměňuje v blues za mřížemi.

Crimp napsal dvě ze tří scén 10. září 2001. „Bylo to velmi zvláštní - psal jsem hru o ohrožení naší spokojené kultury, a dalšího dne se tato hrozba proměnila ve skutečnost. Bylo to velmi zvláštní. Nedávno jsem četl jakéhosi japonského autora, který popisoval spisovatele jako kanárka v kleci, a pocítil jsem, že ke mně toto téma přišlo právě z toho tušení hrozby, která byla ve vzduchu." Autor sám charakterizuje Fewer Emergencies jako tři bajky propojené hrozbou vůči kultuře spokojenosti. Zkoumá tu různé druhy úzkosti, propojené pocitem, co znamená mít a nemít. Bezprostředně jej inspirovala událost, kterou zažil v Curychu, kde se ocitl uprostřed antiglobalizační demonstrace a byl zasažen slzným plynem. „Přimělo mě to myslet na Buňuela. Strávil půl života jako revolucionář - teoretik, a když se ty věci najednou začaly dít před jeho okny, zastyděl se, protože si uvědomil, že to, co skutečně chtěl, byl řád, nikoli chaos."

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz