Misanthrope

Titul v originále: Misanthrope

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Martin Crimp (Velká Británie)

MISANTROP (MISANTHROPE)

z angličtiny přeložil Lukáš Novák

5 m, 3 ž

Adaptace Molierovy klasicistní satirické komedie je postmoderní verzí své předlohy

Odehrává se na konci 20. století, ve světě relativních společenských a morálních hodnot, nahlížených z různých úhlů pohledu. V takovém světě zůstává Alcestovo hledání pravdy pouze komické - misantrop je u Crimpa spisovatelem - frustrovaným intelektuálem. Stejně jako jeho klasicistní předchůdce řeší otázku, zda existuje opravdová láska. Jeho Filoménou je americká celebrita Jennifer (tu ztvárnilo mnoho slavných hereček jako Nicol Kidman, Uma Thurman nebo Keira Knightley), místem děje její hotelová ložnice. Žárlivec a společenský kritik milenku kritizuje slovy: „Nejenže nesnáším celebrity, co musí být pořád vidět, nesnáším ale i ty, co je vyhledávají... " Herečka Jennifer flirtuje se všemi, novináři, umělci, agenty a nakonec i s kritikem Covingtonem. Vedle intelektuálních diskusí o podstatě kritiky se kompromisu schopný Covington pouští s radikálním Alcestem do sporu o podstatě umělecké tvorby. Alcestovi tak zbývá učitelka herectví Marcia, snažící se z Alcesta udělat atraktivnějšího milence: cituje při tom Moliérův originál. Vedle toho se ve hře objevují fragmenty z děl Derridy, Barthese a jiných postmoderních myslitelů.

Crimp svou komedií, která byla poprvé uvedena v Londýně v roce 1996, poukazuje na aktuálnost 300 let starého textu, původně o povrchnosti šlechticů - ty nyní nahradili lidé ze šoubyznysu. Crimp nezůstal svému předchůdci nic dlužen, hra je psána s vtipem a ve verších.

Česká premiéra proběhla v březnu 2012 v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz