Osvoboditel se vrací

Titul v originále: Osvoboditel se vrací

Žánr: komedie, groteska, satira
Jazyk: čeština
Postavy: muži 14 ženy 2

Egon Hostovský (1908-1973)

OSVOBODITEL SE VRACÍ

14 m, 2 ž

Nejznámější hra vynikajícího českého spisovatele, zemřelého v exilu. Ač vznikla roku 1967 v Dánsku a USA, svým tématem korumpující moci se sbližuje s dramatikou psanou ve stejné době ve vlasti, překonává ji však až svatokrádežným skepticismem, s nímž pohlíží na politiku - demokratickou nevyjímaje. Vidí ji totiž vždy ve společnosti její nerozlučné sestry, demagogie.

Dějištěm hry je ostrovní stát, jehož evidentně totalitní režim osvíceného prezidenta profesora Bolse je vážně nahlodáván plamennými projevy emigrantského právníka Gorda, pronášenými v zahraničním rozhlase. Hra začíná v okamžiku, kdy se prezident pod tlakem veřejnosti odhodlá zrušit internaci Gordovy rodiny na starém zámku. Ještě než k tomu může dojít, překročí však Gord, bouřlivě pozdravován lidem, hranice a prezident spáchá sebevraždu. Ve hře se však nesetkáme ani s Gordem: "sametový" převrat se odehrává především v hlavách opor stávajícího režimu, které se přes noc staví po bok vůdce opozice. Gordův portrét si pak skládáme z poněkud záhadného chování manželky a dětí budoucího "osvoboditele". Frustrovaná žena, dcera - exaltovaná nymfomanka a syn - cynický neurotik však nejsou ani nejvhodnějším "rodinným zázemím" budoucí hlavy státu. A tak se úkolu kosmeticky tento obraz před veřejností upravit prozíravě ujmou jejich předchozí věznitelé.

Gord se oslavován blíží k zámku, kde se má za přítomnosti staronové elity a sdělovacích prostředků slavnostně znovushledat se svou rodinou: Netuší, že ještě týž večer se možná z téže rozhlasové stanice, která mu předtím poskytovala azyl, ozve nový emigrant z jeho země a přečte dopis jeho ženy, varující národ před manželovými tyranskými sklony. A nemůže vědět ani o podomácku vyrobené bombě, jejíž rozbušku drží v rukou jeho syn. Brzy se asi najde velmoc, ochotná zaplatit za smrt nového diktátora, který bude, jak už diktátoři obvykle činí, bránit svobodnému obchodu...

Rušný a napínavý děj hry nemá daleko ke karnevalové grotesce a její postavy k deformovaným obrazům v zrcadlovém bludišti - a divák se může jen dohadovat, kde končí skutečnost a kde začíná zvrácená možnost.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz