Play About the Baby

Titul v originále: Play About the Baby

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Edward Albee (USA)

PLAY ABOUT THE BABY (HRA O DÍTĚ/TI)

2 m, 2 ž

Dvouaktová hra se odehrává v neurčitém prostředí, také její postavy jsou neurčité a bez jasných kontur - zastupují spíše neustále se střídající životní postoje asociované s určitým věkem či pohlavím. Ve hře vystupují dvě dvojice - Chlapec a Dívka a Muž a Žena. Chlapec a Dívka představují mladý novomanželský pár, jemuž se právě narodilo dítě. Jsou esencí nevinnosti, sexuální žádostivosti a neposkvrněnosti okolním světem. Jejich obzory jsou limitované a oba sebou nechají snadno manipulovat nemajíce zatím své stálé místo ve světě. Do jejich světa vtrhává dvojice představující jejich o generaci starší pandán. Byť jsou jejich kontury nejasné, dá se předpokládat, že byli rovněž kdysi manželé - dnes už jsou jenom spiklenci, kteří přicházejí nabourat mladým svět jejich iluzí. Ústředním motivem se stává spor o dítě - je znejistěna jeho existence, mění se v princip nahlížení světa a přijetí pravidel (či nadvlády).

Hra má výrazně abstraktní a neiluzivní charakter - postavy se obracejí k divákům, komentují svou situaci existence na jevišti. Text skrývá mnoho témat - osamění, zodpovědnost, stárnutí, nedorozumění. Hra je postavena na přesné choreografii pohybu a minimalistické scéně. Odcizenost je násobena principy absurdního divadla - opakováním a paralelismem situací a motivů.

Hra The Play About The Baby byla poprvé uvedena 1. února 2001 v Century Center of the Performing Arts v New Yorku v režii Davida Esbjorsona.mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz