Ritter Ludwig

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Stefan Vögel (Rakousko)

RYTÍŘ LUDWIG (RITTER LUDWIG)

z němčiny přeložila Magdalena Štulcová

3 m, 3 ž

komedie

Ludwig von Schwitters-Elblingens, aristokrat a dříve proslulý ředitel elitní školy, má své nejlepší časy za sebou. Nyní tráví svůj čas v domově důchodců, kde přivádí občas personál k nepříčetnosti - každou neděli se schází čtveřice důchodců a hrají spolu v Ludwigově pokoji triviální hry, při kterých dojde i na hádky.

O skutečnosti, že bývalý učitel prohýřil celé své jmění a neviděl svoji dceru již třicet let, ví jenom Elisabeth, jediná dáma v seniorském čtyřlístku. Ta se snaží mírnit Ludwigovy verbální útoky na ostatní. Vyvolané problémy mírní také robusní sestra Isolde.

Jednoho dne se ve dveřích objeví místo donašeče jídla mladá Paula, svobodná matka, působící na aristokratického Ludwiga nevzdělaně a poněkud zanedbaně. Po počáteční nedůvěře až nepřátelství (Ludwig má tendence Paulu jako služku zneužívat a ponižovat, Paula si to nenechává líbit a vidí v něm misantropického dědka) mezi nimi vzniká pouto a Ludwig se postupně stává jakousi morální rytířskou náhradou za chybějícího otce Pauliny dcery a Paula si začne cenit kvalit, jež její rapující generace nepoznala. Z Ludwiga se stává opět vášnivý pedagog, jenž dovede Paulu k úspěšnému dokončení školy. Paula uspořádá oslavu svých narozenin, na níž se pokusí sblížit Ludwiga s Elisabeth a najít pro něj usmíření s jeho dcerou. Poučení – nikdy není pozdě vyrovnat staré účty a začít znovu nový život...

Autor dokáže v této hře nejen o generačním konfliktu skvěle balancovat mezi vážnými a komickými situacemi, staví silné pointy a scény: senioři rapují a osamělá mladá žena ze špatných poměrů opět dostává smysl života. A z tyrana s modrou krví se postupně stává na sklonku života člověk, jenž otevřel své srdce.

Hořká komedie byla uvedena v divadle Ohnsorg Theater v Hamburku v roce 2010.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz