Rock'n'Roll

Titul v originále: Rock'n'Roll

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 11 ženy 9

Tom Stoppard (Velká Británie)

ROKENROL (ROCK´N´ROLL)

z angličtiny přeložila Jitka Sloupová

11 m, 9 ž (možnost zdvojování rolí, ve dvou případech autorem předepsaného)

Nejnovější Stoppardova hra, jejíž světová premiéra se konala 14. června v londýnském Royal Court Theatre, reflektuje mj. události v Československu v letech 1968-90.

Děj Rokenrolu se odvíjí paralelně v Anglii (jmenovitě v domě cambridžského profesora Maxe Morrowa) a v Praze, kde žije jeho někdejší žák, režimem proskribovaný publicista a filozof Jan. Jejich osudy se hned na začátku hry, v srpnu 1968, zdánlivě neodvolatelně rozejdou: marxista Max totiž schvaluje okupaci Československa. Jan se ze studijního pobytu vrací do Prahy, aby tu před tanky zachránil svůj milovaný „rokenrol a vlastně mámu", a tak mu zamilovaná Maxova mladičká dcera Esme může jen tu a tam přes železnou oponu posílat alba jeho oblíbených skupin. Další významnou dějovou linii pak tvoří Janova cesta z českého hudebního undergroundu (je oddaným fanouškem Plastic People of the Universe) až k podpisu Charty 77 a disidentské existenci. Tady hraje významnou úlohu jeho přítel Ferdinand, představitel politického disidentství, přítel a hlasatel názorů Václava Havla. (Z tohoto hlediska lze Rokenrol považovat za další „vaňkovskou hru", v níž ovšem tato postava překročila hranice českého dramatického prostoru!) Havel a v menší míře také Kundera byli také inspirátory diskusí, které hrdinové na obou stranách železné opony vedou o úloze intelektuálů a významu svobody projevu. Nikdy nejde o samoúčelný suchopár: však také symbolem svobody je tu fenomén, který dal hře název: rokenrol! Úryvky z nahrávek rockových skupin (včetně Plastic People), jimiž jsou scény spojovány, tvoří jakýsi stále sílící hymnus na život, vrcholící památným prvním koncertem Rolling Stones na Strahově v srpnu 1990.

Stoppardovy postavy se však znovu setkávají těsně předtím: dramatik brilantním způsobem uzavírá jejich osudy, a přitom z rukávu ještě vytáhne nějaké ty trumfy. Teprve v závěru hry např.pochopíme, jak temnou úlohu hrála v celém Maxově a Janově příběhu StB.

Českou premiéru připravuje Národní divadlo na únor 2007.jsl

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz