Ropa

Titul v originále: Öl

Žánr: hra, drama
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Lukas Bärfuss je ve všech svých hrách zábavným moralistou – mrazivým, ale i tvrdě úsměvným způsobem nastavuje zrcadlo povrchním a pokryteckým mezilidským vztahům, které jsou vystaveny morální zkoušce na některé z aktuálních společenských témat (otázka víry v Boha, euthanasie, zneužívání zemí třetího světa, mentální postižení atd.)

I v této hře se setkáváme s postavami řešícími dilema, tentokrát na téma „pomáháme, či škodíme zemím třetího světa?“ Zatímco Herbert a jeho přítel Edgar chtějí pohádkově zbohatnout, hledají zatím neúspěšně ložisko ropy a jsou vystaveni nepřízni nejmenované rozvojové země a nenávisti jejích obyvatel, manželka Herberta Eva se o samotě ve své rezidenci nudí, stává se alkoholičkou a jedinou společnicí je jí služka Gomua, která neumí téměř německy a alkoholové můry a vidiny své paní jsou jí zcela cizí. Dlouhé monology Evy o hodných běloších, kteří přišli pomáhat, Gomua vůbec nechápe. Eva se tak propadá do svých fantazií a není zcela zřejmé, co je realita a co její rauš. Dává se tak do rozhovoru s Elsou a projektuje si do ní své temné já a vsugerovanou mučednickou roli (je možné, že Elsa opravdu existuje a je ženou Edgara). Věčně opilá Eva je přesvědčena, že „dialog mezi různými kulturami je možný“. Nakonec ale svádí Edgara, protože ten chce neúspěšný dobrodružný podnik opustit a Eva chce, aby kvůli Herbertovi, kterého miluje, nadále zůstal.

V druhé půli hry se dozvídáme, že muži ropu našli. Herbert se však o Evině nevěře dozvěděl, chce ji pouze vyplatit a pak se s ní rozejít. Chce nadále udržovat přátelství s věrným Edgarem. To však již nelze – Eva Edgara těžce postřelila a totéž zřejmě chystá s Herbertem... Nebo to všechno bylo jenom její delirium a propocená Eva se v luxusním hnízdě pouze probudila?

Hra o roli Evropanů v„rozvojovém“ světě, ale i o sobectví, lásce a přátelství, měla premiéru v Deutsches Theater Berlin v září 2009 v režii S. Kimmiga.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz