Stalin v Žilině

Titul v originále: Stalin v Žilině

Žánr: hra
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 3 ženy 1

Lubomír Feldek (Slovensko)

STALIN V ŹILINĚ

5 m, 1 ž

Své rodné Žilině daroval známý dramatik, básník a překladatel originální hru plnou nostalgických vzpomínek s felliniovským espritem. V nich ožívají 40. a 50. léta minulého století, viděná dětskýma očima a prezentovaná briskními, autentickými komentáři starého moudrého vypravěče. Tím je autostylizovaný autor (v premiérovém žilinském nastudování v podání Mariana Geišberga). První lásky a chlapecká přátelství se odehrávají v kulisách krutých politických paradoxů (čímž připomínají, vedle Felliniho, i prózy Josefa Škvoreckého). Vždyť součástí tohoto světa byl i Josip Vissarionovič, čestný občan Žiliny, američtí parašutisté, lekce klavíru, tenisové turnaje i popravený bratislavský klenotník… Stalinova milovaná Sulika i dobové parodie budovatelských písní.

Premiéru měl Stalin v Žilině v Městském divadle v Žilině 28. ledna 2012. Českou premiéru v podobě scénického čtení chystá Městské divadlo Zlín. Obě inscenace režíruje Dodo Gombár.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz