Udání osoby

Titul v originále: Angabe der Person

Překladatel: Jitka Jílková
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 3

UDÁNÍ OSOBY (Angabe der Person)

1 m, 3 ž (premiérové obsazení)

Vyšetřování kvůli daním, které je již sice dávno pozastaveno, ale které prohledalo i ty nejintimnější e-maily, se pro Elfriede Jelinekovou stává příležitostí k ohlédnutí za její „životní kariérou". Literární formou vypráví příběh židovské části své rodiny. Její osobní údaje jsou opakovaně prokládány zprávami o osudech příbuzných, kteří museli v době nacismu uprchnout z Rakouska či byli deportováni a zavražděni. Soukromý finanční případ zároveň vede k úvahám o globálních kapitálových tocích. Jak velký zisk mají státy z vyvlastněného židovského majetku dodnes? A naopak, kolik nacistických celebrit bylo po roce 1945 bez námitek odškodněno? A jaké jsou současné modely úspor daní nebo evidentní skandály s finančními podvody?

Elfriede Jelineková, stejně autobiografická jako zobecňující, stejně sarkastická jako rozzlobená, si ve své hře vyřizuje účty nejen sama se sebou, ale i se společností, která se více zajímá o pachatele než o své oběti, a sleduje - což je leitmotiv jejího díla, k němuž se zde vrací silněji než kdy jindy – „cesty peněz jako jedné z největších záhad moderní ekonomiky, bezedné jámy, v níž všechno končí".

Hra byla uvedena v prosinci 2022 v Deutsches Theater Berlin a patřila mezi finalisty soutěžní přehlídky Mülheimer Theatertage 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz