Umenie neodísť

Titul v originále: Umenie neodísť

Žánr: hra
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 7 ženy 3

Ĺubomír Feldek (*1936)

UMENIE NEODÍST (hra v necelých troch dňoch)

3 ženy a 7 mužů (+chór žen)

Do továrny na výrobu stoliček přichází spisovatel Veritas, aby o ní napsal "optimistickou" knihu. Přijíždí za situace, kdy se právě ukončuje výroba jednoho typu stoliček (čtvernohých) a zahajuje výroba druhého typu (trojnohých). Setkává se zde s fotografem Polákem - jakýmsi průvodcem hry. Veritas se osudově zamiluje do Polákovy dívky Angely Mladé. Mladá ověřovala nový typ stoliček, který se ukázal jako naprosto nefunkční. Tento fakt však nemůže zabránit tomu, aby se jejich výroba zahájila, jinak by totiž nastalo pro tamní funkcionáře mnoho potíží...

"Umenie neodísť" je hra symbolická. Už jen stoličky samy o sobě symbolizují posty, o které se chvějí mocní továrny a kterým vše podřizují. O trojnožce prohlašují, že šetří lesy - jelikož má o nohu méně. Z ušetřeného dřeva však chtějí této stoličce vystavět obrovský pomník. Jméno mladé pracovnice Angely Mladé také není náhodné. Je plná mladického přesvědčení, že pravda o nefunkčních židlích nesmí zůstat skryta. Čistě andělské, krásné a naivní dobro, které se ale dříve nebo později usadí...s Polákem. A nakonec i jméno samotného spisovatele - Veritas - je symbolické. Jde o latinské slovo "pravda". Ten je po pouhých třech dnech z továrny vyhozen. Rozhodl se totiž, že bude vždy, všem a o všem říkat pravdu. A to i o trojnohých stoličkách "Terno" které se na svých třech nohách vůbec neudrží.

Ač se jeví býti tato hra konkrétní kritikou konkrétní doby, platí obecně. Problém dávat do souvislosti pravdu s činy a lásku s logikou vždy byl, je a bude aktuální.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz