Velmi, velmi, velmi temný příběh

Titul v originále: A Very Very Very Dark Matter

Žánr: černá komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 9 ženy 6

pohádka pro dospělé / černá komedie

Další hra populárního autora černých komedií především z irského prostředí (např. Kati, Ujetá ruka, Poručík z Inishmoru, Lebka z Connemary, Kráska z Leenane) a úspěšného filmového scénáristy (např. Bruggy, Tři billboardy kousek za Ebbingem).

Nekorektní černá komedie s pohádkovými motivy a překvapivě neirským námětem, ve které dojde i na cestování časem. Ocitáme se v 19. století v Kodani. Hansi Christianu Andersenovi se právě dostává pocty za jeho dílo. Při děkovné řeči, doprovázené autorským čtením, se ovšem zaplete do několika podrobností své pohádky. Otázka je nasnadě – psal to vůbec on? Jaké tajemství skrývá dřevěná bedna, kterou má od stropu zavěšenou ve své půdní pracovně? A co až se Andersen potká s Charlesem Dickensem, který střeží na svém panství velice obdobného kostlivce ve skříni?

Nicméně dějová linka upomíná mj. i na zvěrstva belgického kolonialismu v africkém Kongu a připomíná, že evropská kultura nečerpala vždy jen z evropských zdrojů. Hra je i paralelou k současné Evropě a ke kulturním vlivům napříč kontinenty.

Tato pohádka pro dospělé měla světovou premiéru v říjnu 2018 v londýnském Bridge Theatre, české premiéry se dočkala v dubnu 2020 v Národním divadle Brno na scéně Reduta v režii Michala Vajdičky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz