Vlasy

Titul v originále: Hair

Autor: James Rado, Gerome Ragni
Žánr: muzikál, libreto
Překladatel: Jiří Josek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 10

Rockový muzikál, k němuž text napsal James Rado a Gerome Ragni a jehož hudbu složil Galt MacDermot. Jedná se o produkt hippie kultury a sexuální revoluce šedesátých let a některé z obsažených písní se staly hymnami aktivismu proti vietnamské válce.

Muzikál byl ve své době velmi kontroverzní pro používání nadávek, zobrazení užívání nelegálních drog a sexuality, nerespektování americké vlajky a obsaženou "nahou scénu". Muzikál definoval nový žánr "rockový muzikál" obsazením herců bez rasové diskriminace a přizváním diváků na scénu ve finále.

Muzikál byl poprvé uveden v roce 1967 mimo Broadway, na Broadwayi pak v roce 1968. Česká verze muzikálu s libretem přebásněným Jiřím Joskem měla premiéru 20. prosince 1997 v divadle Pyramida. Muzikál poté uvedlo též pražské Divadlo Kalich v roce 2019.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz