When We Have Sufficiently Tortured Each Other

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Martin Crimp (Velká Británie)

DOST BYLO MUČENÍ (WHEN WE HAVE SUFFICIENTLY TORTURED EACH OTHER)

přeložila Jitka Sloupová

2 m, 4 ž

Sentimentalistický román v dopisech z pera Samuela Richardsona Pamela nevstoupil v Česku do povědomí širší čtenářské obce tolik jako podobně dráždivé dílko jeho současníka Choderlose de Laclos Nebezpečné známosti. Ovšem i on se zabývá tajemnými zákoutími vztahu ženy a muže – v příběhu únosu a následného sbližování únosce a jeho „oběti“. Ten zpracoval Martin Crimp v současné a zároveň nadčasové variaci, v níž akcentuje otázku moci a podvolení se v milostných vztazích.

Zámožný muž, pan B. unese Pamelu, možná svou služku, která odmítala jeho návrhy. Pamela mu vzdoruje i nadále, pokusí se neúspěšně o útěk, ale zároveň svého únosce, který se nakonec neodváží učinit finální násilný krok, fascinuje a zahanbuje. A také si vše zapisuje do svého deníku… Stejně jako v klasické předloze celá situace vyústí v žádost o ruku, na rozdíl od ní ale tímto happy-endem příběh v Crimpově ironické verzi zdaleka nekončí.

Světovou premiéru hry na scéně Dorfmanova divadla londýnského National Theatre v lednu 2019 režírovala Katie Mitchellová s Cate Blanchettovou a Stephenem Dillanem v hlavních rolích. Virtuózní herci zde příběh sehráli jako oblíbenou sexuální fantazii staršího manželského páru. Text však svou enigmatičností nabízí i jiné režijní interpretace.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz