Wir Zöpfe

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 2

Marianna Salzmann(ová) (Německo)

WIR ZÖPFE (VÁNOČKA)

5 m, 2 ž

komedie o imigrantech

Vánočka a rozplétání a zavazování copů jako metafora pro zapletené osudy různých postav imigrantů (zřejmě v Berlíně), kteří týden před Vánoci řeší různé problémy a jejich osudy se za různých okolností prolnou.

Děj se soustředí na křesťany, židy i muslimy, kteří mají jedno společné – nenarodili se v Německu. Věra, židovsko-ruská lékařka, do jejíž nemocnice je přivezen kurdský prodavač květin Imran poté, co ho napadli náckové. Zde je i Chris, nemocniční anděl strážný. Na jiném místě je Věřina dcera Naděžda, s krátkými vlasy, lahví whisky v kufru a s myšlenkami na potrat. Jinde všechno pozoruje Ljubov. Další postava, Konstantin, je smrtelně nemocný patriarcha rodiny, někdejší hrdina Rudé armády, který teď hledá po městě vhodnou paruku. Američan John má second hand, nabízí nostalgickou veteš po bývalém Sovětském svazu a po nocích bloumá ulicemi a hledá Naděždu. Aby toho nebylo málo, blíží se kvapen Štědrý den.
Hořká komedie vypráví příběh sedmi postav, jejichž imigrantské biografie se prostupují, prolínají a kříží, staré je rozvazováno a nové je navazováno. Premiéra proběhla v Maxim Gorki Theater v Berlíně 4.2.2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz