Koza aneb Kdo je Sylvie?

Titul v originále: Goat or Who is Sylvia?

Žánr: drama
Překladatel: Jiří Josek
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 1

Edward Albee (USA)

THE GOAT OR WHO IS SYLVIA? (Koza aneb Kdo je Sylvie?)

1 žena, 3 muži

Martin běhá roztržitě po bytě a stěžuje si, že všechno zapomíná. Najde v kapse vizitku a nemůže si vzpomenout, kdo mu jí dal. Jeho žena Stevie se ptá, kdo je ta žena z vizitky a jestli zvláštně voní. Martin žertuje, že se zamiloval, že se jmenuje Sylvia a je to koza.

Za Martinem přichází jeho přítel Ross, aby s ním udělal rozhovor pro televizi. Martin je významný architekt, který právě dostal nabídku na velký projekt. Ross s ním chce mluvit o nové nabídce a jeho nedávném ocenění. Martin se nesoustředí na otázky, Ross tedy přeruší interview a Martin se mu svěří, že se zamiloval do kozy Sylvie.

Stevie dostane dopis od Rosse, kde jí všechno oznamuje. Homosexuální syn Billy je šokovaný, hádá se s otcem a Stevie je usmiřuje. Martin říká Stevie, že ji miluje, ale ona tomu nerozumí. Martin jí vypráví, jak to se Sylvií začalo a že chodil na terapii. Snaží se jí vysvětlit, co cítí, ale Stevie, stejně jako Ross, to nechápe. Odejde rozzuřená. Billy hledá matku, je nešťastný, obejme otce a políbí ho. Uvidí to Ross, který zrovna přišel. Všechno vrcholí příchodem Stevie, která za sebou vleče zabitou kozu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz